Czy bank wymaga zabezpieczenia kredytu gotówkowego?

Otrzymanie kredytu gotówkowego jest tak naprawdę coraz prostsze. Wystarczy do tego często zwykła umowa o dzieło, umowa zlecenie lub po prostu umowa o pracę na czas nieokreślony. Przy małych kwotach kredytu gotówkowego banki oraz sektor pozabankowy nie wymaga większych zabezpieczeń. Niestety, jeżeli pożyczkobiorca pragnie powiększyć z czasem wartość zobowiązania powinien liczyć się z prośbą od instytucji finansowej dotyczącej zabezpieczenia umowy. W artykule porozmawiamy o najważniejszych kwestiach dotyczących kredytu gotówkowego.

Kilka kwestii dotyczących zabezpieczeń kredytu

Najpopularniejsze zabezpieczenie to weksel in blanco. Pożyczkobiorca podpisuje po prostu pusty weksel. Jeżeli nie spłacasz kredytu gotówkowego bank detaliczny ma prawo wpisać na weksel wymaganą kwotę zadłużenia i po prostu żądać jej zwrotu w procesie windykacji. Podpisywanie weksla in blanco to bardzo duże ryzyko. Niektóre instytucje finansowe po drobnym błędzie w spłacie kredytu gotówkowego rozwiązują celowo umowy, a następnie żądają od pożyczkobiorcy zwrotu całości środków. Jeżeli pożyczkobiorca nie jest w stanie spłacić całego kredytu wraz z odsetkami po prośbie instytucji, wtedy wchodzi w grę nawet przejęcie majątku trwałego w postaci nieruchomości. Trzeba zatem bardzo uważać na formy zabezpieczania kredytów. Hipoteka przy małym kredycie jest po prostu nieopłacalna. Format zabezpieczenia warto dopasować do skali zobowiązania. Inne zabezpieczenia kredytu gotówkowego to zastaw rejestrowy, poręczenie przez członka rodziny lub przyjaciela, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Na co warto uważać?

Banki detaliczne bardzo rzadko stosują ekstremalne formy zabezpieczeń. Dlaczego/ Już przy udzielaniu kredytu doradca ocenia dokładnie, czy potencjalny pożyczkobiorca jest w stanie spłacić zobowiązania gospodarstwa domowego. Kredyt gotówkowy służy praktycznie zawsze do finansowania bieżących, nagłych wydatków konsumpcyjnych. Z tego powodu nie zabezpiecza się go nadmiernie. W razie nagłego powiększenia kredytu bank upomina się o zabezpieczenie. To stosunkowo popularna praktyka. Przed podpisaniem umowy o kredyt gotówkowy zapoznaj się z formatami zabezpieczeń stosowanymi przez pożyczkodawcę. To uchroni cię przed negatywnymi konsekwencjami. Zachęcam również do poczytania ciekawych artykułów o lokatach na http://www.lokatowyzysk.pl/.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s