Pożyczka hipoteczna

Wiele osób zastanawia się zapewne, czy kredyty hipoteczne to, to samo co pożyczki hipoteczne. Pojęcie kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna są bardzo często stosowane zamiennie przez osoby nie mające do czynienia z branżą finansową. Jednak prawda jest taka, że w rzeczywistości kredyty hipoteczne i pożyczki hipoteczne nie są tymi samymi instrumentami finansowymi.

Kredyt hipoteczny to rodzaj kredytu mieszkaniowego, który może zostać przez nas zaciągnięty w banku w sytuacji, gdy chcemy kupić mieszkanie/dom lub też je wybudować. Kredyty hipoteczne zawsze udzielane są pod zakup/budowę określonej nieruchomości, a ich zabezpieczenie stanowi sama nieruchomość. Można zatem powiedzieć, że kredyt hipoteczny jest ściśle związany z nieruchomością, która go zabezpiecza. Ponieważ kredyt hipoteczny jest kredytem celowym kredytobiorca ma obowiązek udokumentowania, że nieruchomość została zakupiona, a w przypadku budowy nieruchomości konieczne jest udokumentowanie, że otrzymane od banku pieniądze zostały przeznaczone na budowę.

Pożyczka hipoteczna nie jest produktem celowym, czyli w przeciwieństwie do warunków jakie stawia nam kredyt hipoteczny nie ma w jej przypadku potrzeby deklarowania bankowi na jaki cel zostaną przeznaczone otrzymane przez nas pieniądze. Zabezpieczeniem takiej pożyczki jest utworzenie hipoteki na nieruchomości należącej do kredytobiorcy. Zatem kolejną różnicą jaką możemy wskazać między pożyczką a kredytem hipotecznym jest fakt, że w przypadku pożyczki nie istnieje powiązanie pomiędzy celem, na który pożyczamy od banku pieniądze, a zabezpieczeniem takiej pożyczki.

Kredyty hipoteczne uważane są za produkty obarczone mniejszym ryzykiem, dlatego też koszty jakie pożyczkobiorca musi ponieść w przypadku otrzymania pożyczki hipotecznej są wyższe niż w przypadku kredytu. W związku z tym, że pożyczka hipoteczna generuje dla banku większe ryzyko jest ją trudniej uzyskać niż kredyt hipoteczny. Warto także wspomnieć, że pożyczki hipoteczne udzielane są zazwyczaj na krócej niż kredyty, co również jest formą zabezpieczenia dla banku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s