Kredyty gotówkowe

Kiedy zabraknie nam pieniędzy do sfinansowania pewnej operacji, wówczas sięgamy do oszczędności, pieniądze których cel przeznaczenia zwykliśmy określać jako „czarna godzina”. W przypadku większych transakcji, bądź zamierzeń, które będą znacznie przekraczać zgromadzony kapitał warto jest nieco głębiej zastanowić się nad czymś takim jak kredyty gotówkowe. Są to pożyczki, której udzieli nam pełnomocnik placówki bankowej takiej jak m.in. PKO BP, Inteligo czy BZ WBK.

W tym artykule skupie się na jednym z rodzajów kredytu, a mianowicie kredycie dyskontowym. Może na początku pokrótce omówię czym jest dyskonto. Mowa oczywiście o różnicy ceny między kwotą wierzytelności przed terminem, a stawką, która będzie do spłacenia, czy już wiesz co mam na myśli? Tak! Chodzi o odsetki. Ich wysokość ustalana jest w skali roku i nosi nazwę stopy procentowej. Stopa dyskontowa zależy od wielu czynników, a wśród nich możemy m.in. wyróżnić sytuację finansową kredytobiorcy czy formę papieru wartościowego.

Wspomniana już forma pożyczki ma swoje zastosowanie w przypadku kiedy placówka bankowa zgadza się, ażeby dłużnik uiścił zaciągniętą kwotę z odsetkami w określonym terminie w przyszłości.

Z pojęciem dyskonta wiąże się jeszcze jedno określenie, a mianowicie weksel. Jest to papier wartościowy, który ma ściśle określoną formę i zobowiązuje dłużnika do spłaty zaciągniętej kwoty na rzecz wierzyciela. Weksle oceniane są przez banki w dwóch głównych kategoriach. Pierwsza z nich dotyczy kwestii prawnej, a więc czy wszystko jest w porządku z samym dokumentem. Druga natomiast merytoryczna, mówi o tym jak duże jest prawdopodobieństwo, że ów weksel zostanie wykupiony, a określane to jest na podstawie sytuacji finansowej jednostek, które są dłużnikami.

Bank może wykupić weksel tylko wtedy, gdy ocena potwierdza, iż jest to opłacalne dla samej placówki. Wówczas bank, z reguły komercyjny przejmuje prawa, które wynikają z posiadania dokumentów wekslowych, a osoba, bądź instytucja, która dany weksel sprzedaje otrzymuje kwotę pomniejszoną o odsetki.

Zarówno ten rodzaj kredytu, jak też wszystkie inne mogą pomóc zarówno w sytuacjach codziennych, kiedy brakuje nam pieniędzy na daną operację czy realizację zamierzenia, jak również te dalekosiężne plany, czyli otwarcie dużych firm i spółek, zakup produktów i narzędzi, które będą tam używane.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s