Lokata – sposób na oszczędzanie i pomnażanie pieniędzy

Oszczędzanie jest ważne. Żyjąc w dość bezpiecznym kraju często zapominamy o tym. Jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych wygód, do tego, że mamy pracę itp. Przez to nie dopuszczamy do siebie myśli, że w ogóle mogłoby być inaczej. Co jednak, jeśli faktycznie tak by się stało? Straciłbyś pracę na kilka miesięcy albo potrzebował nagle gotówki? W takim wypadku oszczędności są bardzo ważne. W innym wypadku będziemy zdani tylko na kredyt. Warto więc zastanowić się nad tym już teraz i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że coś nas w przyszłości negatywnie zaskoczy. Oszczędności na lokacie to pewność, że nigdy nie zostaniemy „na lodzie”. Sami budujmy więc swoją przyszłość i myślmy o niej tak, abyśmy jak najrzadziej żałowali podjętych decyzji.

 

Oszczędności to jedno, lokata – drugie

Z pewnością masz jakieś oszczędności. Tak zwane „kilka groszy” na czarną godzinę. Odkładasz je, by mieć pewność, że nic Cię w przyszłości nie zaskoczy – przynajmniej finansowo. Ale skoro odkładasz te pieniądze „na wszelki wypadek”, to czy nie warto pomnażać ich, by mieć ich jeszcze więcej? Z pewnością kiwasz w tej chwili głową. Dlatego najlepszym wyjściem jest lokata bankowa. To dobry sposób na pomnożenie naszych oszczędności. Skoro i tak odkładamy je na przyszłość, to warto, żeby w tym czasie rosły. Lokaty bankowe są jednak różne. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich, musimy zastanowić się i podjąć szereg ważnych decyzji.

 

Jaka lokata jest dla Ciebie najlepsza?

Nie ma jednej lokaty, która byłaby dobra dla wszystkich. Banki oferują nam liczne produkty bankowe, które różnią się od siebie zasadniczo. Z jednej lokaty możemy bez problemu wypłacić pieniądze kiedy chcemy, bez utraty odsetek. Z innej przeciwnie – utracimy wówczas wszystkie zarobione pieniądze. Jedne banki oferują półroczną kapitalizację, inne – roczną. Między bankami różnice bywają naprawdę duże, ważne więc, by dobrze przejrzeć oferty nim podejmiemy ostateczną decyzję. Lokaty długoterminowe to właśnie te, których założenie wiąże się z brakiem możliwości wyciągnięcia z nich pieniędzy przed upłynięciem danego okresu a bez utraty odsetek. Jeśli zakładasz możliwość użycia tych pieniędzy w najbliższym czasie – lokata bankowa długoterminowa to nie najlepszy dla Ciebie pomysł. Dużo lepszym za to będzie założenie lokaty dynamicznej. Jest niżej oprocentowana niż lokata długoterminowa, ale w razie wcześniejszej wypłaty nie utracimy zarobionych pieniędzy. Jest też wiele innych rodzajów lokaty, ale nie każda przypadnie nam do gustu. Lokata rentierska na przykład to lokata, z której zarobione odsetki bank przelewa na podane przez nas konto – a więc odsetki w ogóle nie ulegają kapitalizacji. To ma sens tylko wtedy, gdy dysponujemy naprawdę pokaźną sumą. W innym wypadku odsetki będą tak małe, że nie ma to w zasadzie sensu.

 

Czym się kierować?

 Czym więc się kierować przy wyborze lokaty? Przede wszystkim przejrzeć wszelkie oferty banków, podjąć decyzję, czy chcemy zarobić więcej, ale zamrozić środki, czy też zarobić mniej – ale mieć do nich dostęp. To w zasadzie kluczowa sprawa, gdyż od niej zależy wysokość odsetek. Istotne jest też zwrócenie uwagi na to, po jakim czasie odsetki ulegają kapitalizacji. Jeśli dysponujemy sporymi środkami – wówczas kapitalizacja półroczna jest zdecydowanie lepsza niż roczna.  

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s