Co bank może zaoferować w celu oszczędzania?

Korzystanie z różnych produktów bankowych jest obecnie powszechne. Konta osobiste, karty płatnicze, bankowość on-line to coś, co wykorzystuje bardzo wielu z nas. W banku znajdziemy również oferty takich produktów, które pozwalają na oszczędzanie, a jednocześnie pomnażanie środków.

Oszczędzać można oczywiście również gromadząc środki na zwykłym koncie oszczędnościowym, ale warto również pomyśleć o rozwiązaniu, które przyniesie nam dodatkowy zysk. Takim rozwiązaniem jest z pewnością lokata bankowa lub konto oszczędnościowe, a oferuje je każdy bank i to w wielu różnych wariantach. Te dwa produkty bankowe służą w zasadzie temu samemu celowi, jakim jest pomnażanie pieniędzy klienta, ale są oczywiście pomiędzy nimi pewne różnice

Lokata trwa przez określony czas i pod tym względem też wyróżnia się różne typy lokat, a mianowicie lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. Te pierwsze trwają np. miesiąc, czy kilka miesięcy, zaś drugie mogą trwać aż kilkanaście. Ważne jest to, że środki z lokaty można pobrać dopiero po zakończaniu jej trwania, a dokładniej wcześniejsze ich pobranie wiąże się z utrata wypracowanych już odsetek. Lokata wymaga też najczęściej określonego wkładu minimalnego.

Inaczej sytuacja przedstawia się, jeżeli chodzi o konta oszczędnościowe. Podstawową różnica jest to, że środki zgromadzone na takim koncie są dostępne praktycznie w każdej chwili, a ich wybranie nie powoduje utraty wypracowanych odsetek. Nie jest też wymagany zazwyczaj żaden wkład minimalny. Jest to produkt bankowy odpowiedni dla tych, którym zależy, aby mieć możliwość dostępu do środków a każdej chwili lub planują jakiś wydatek w najbliższym czasie. Jest jednak i druga strona medalu. Konto oszczędnościowe jest zwykle niżej oprocentowane niż lokata, szczególnie jeżeli porównać je z lokatami długoterminowymi, które są wyżej oprocentowane od krótkoterminowych.

Konta oszczędnościowe oraz lokaty bankowe oferowane przez różne banki oczywiście różnią się od siebie. Oprócz wspomnianej już długości trwania lokat oraz wysokości oprocentowania znacznie ma na przykład to, czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne. Ma to związek z tym, czy będzie się ono zmieniać wraz ze zmianą stóp procentowych. Kolejny aspekt, który może różnic poszczególne oferty w bankach, a nawet różne opcje lokat w tm samym banku to kapitalizacja odsetek, które może być np. miesięczna lub rzadsza. Różny może być też wymagany wkład minimalny. Z powodu mnogości tak bardzo różniących się ofert wybór może wydawać się bardzo trudny, ale warto w takim przypadku skorzystać z porównywarek produktów bankowych dostępnych w sieci, a informacje o interesujących nas ofertach można jeszcze porównać z oficjalnymi na stronie banku, czy pytając bezpośrednio w oddziale.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s